Historie Holešovické tržnice

8. července 2012 v 14:07 | Z metropole,čt |  OHLÉDNUTÍ ZA HISTORIÍ

Historie Holešovické tržnice

Historie Holešovické tržniceHistorie Holešovické tržniceHistorie Holešovické tržnice
Holšovická tržnice zabírá plochu skoro 11 hektarů. Předtím, než areál v roce 1983 zabrali zelináři a trhovci, poráželo a zpracovávalo se tu maso. Největší pražská jatka byla postavena v roce 1895.
Farmářský trh - Praha Holešovice

www.holesovickytrh.cz/

Historie

Areál Pražské tržnice v Holešovicích patří k Praze již od roku 1895. Ještě dříve než byly připojeny Holešovice k Praze, bylo rozhodnuto, že na severním břehu Vltavy, asi 200 metrů východně od karlínského železničního mostu budou vybudovány Ústřední jatky královského města Prahy. Důvodem k tomuto kroku bylo rušení soukromých porážek v Praze. Stavba podle architekta Josefa Srdínka byla zahájena 6. března roku 1893 a již 1. července 1895 byla slavnostně otevřena pro běžný jateční a tržní provoz.
Rozsah prací při výstavbě areálu byl v tehdejší rakousko-uherské monarchii ojedinělý. Ústřední jatky a dobytčí trh v Holešovicích měly od samého počátku svůj vlastní vodovod i kanalizaci. Osvětlení bylo původně plynové. Plocha byla rozdělena na tři díly, z nichž každý byl určen pro jiný způsob využití. V západní třetině jatek byly zřízeny koleje a rampy železniční vlečky, chlévy a tržnice pro různé druhy jatečního dobytka. Podél celé západní hranice ústředního trhu vedla železniční vlečka zakončená rampou. Odbočovala z nádraží Praha-Bubny a do jatek směrovaly dvě koleje spojené výhybkou. Třetí kolej - západní, vedoucí podél ohradní zdi, byla určená jen pro odjezd a příjezd lokomotivy. K vykládce bylo možné přistavit najednou až 18 vagónů. Veškerý dobytek dopravený do tržnice okamžitě prohlédli zvěrolékaři, zvířata dovezená z ciziny prošla pochopitelně kontrolou celních úředníků. Ve střední části byly situovány budovy vrátnice, jatečního hostince i se zahrádkou, správní budova a jateční burza. Dále zde byla strážnice, konírny a nebo například hasičská zbrojnice. Ve východní a také největší části areálu jatek, byla kromě porážek a pohotovostních chlévů také velká tržnice s chladírnami v podzemí, kotelna, strojovna a vodárenská věž se studnou. Hlavní trhy na živý dobytek se konaly dvakrát do týdne, tedy v pondělí a ve čtvrtek.
Obálka titulu Ústřední jatky města Prahy v Holešovicích 1895 - 1951

Ústřední jatky města Prahy v Holešovicích 1895 - 1951

Miroslav Moutvic

Popis: 1× kniha, vázaná, 192 stran, 16,5 × 24 cm, česky
KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví

Anotace

Celá historie jatek, vlastní provoz, vývoj pražského jatečnictví v období hospodářské krize ....Ústřední jatky města Prahy sídlily v areálu zbudovaném přímo pro jejich potřebu na konci 19. století - v areálu, který dnes Pražané znají jako všeobecnou tržnici. Dějiny tohoto déle než půl století působícího městkého podniku zmapoval Miroslav Moutvic v souvislosti s archivním zpracováním fondu Ústředních jatek.

KOUPIT KNIHU


Další odkazy

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama