Březen 2012Libeňská synagoga

8. března 2012 v 13:57 OHLÉDNUTÍ ZA HISTORIÍ
Libeňská synagoga
serpensserpens-titulka


Základní kámen ke stavbě Libeňské synagogy (dnes též nazývané Synagoga na Palmovce) byl položen 23. listopadu 1846 za přítomnosti arcivévody Štěpána na výše položeném místě kvůli hrozbě častých záplav. Stavba trvala dlouhých dvanáct let a slavnostně byla vysvěcena r. 1858.
serpensserpens-titulka


Továrny a tovární haly 1. díl

8. března 2012 v 11:38 | K.Bečková,KOSMAS |  OHLÉDNUTÍ ZA HISTORIÍ


Obálka titulu Továrny a tovární haly 1. díl

Továrny a tovární haly 1. dílZmizelá Praha / Vysočany, Libeň, Karlín

Kateřina Bečková

Anotace

Další svazek tematické řady edice Zmizelá Praha je věnovaný zaniklým industriálním stavbám na území našeho hlavního města. Historická předměstí Prahy a pražské periferie se staly během posledních deseti let "Pompejemi" českého průmyslu. I nejvěhlasnější, největší a nejstarší podniky zanikly, a pokud již na jejich místě nevyrostly nové obytné čtvrti, v opuštěných halách se dnes prohání jen vítr.
Autorka knihy však nepátrá po důvodech této osudové proměny, ale snaží se nalézat stopy tovární výroby ve struktuře města a zachytit, jak byl kdysi průmysl v Praze všudypřítomný.
První díl exkurze po místopisu zaniklých továren směřuje logicky do nejprůmyslovějších částí Prahy a největší pozornost věnuje zaniklým závodům ČKD - Kolbence, Českomoravské, Pragovce, Daňkovce, dále pak Rustonce, Českým loděnicím a mnoha malým továrničkám, které svými komíny dotvářely nezaměnitelnou siluetu předměstských čtvrtí.

Třistatřicettři

8. března 2012 v 10:55 | an Lukeš a Jan Schmid,čt |  VÝLETY A TIPY NA VÝLETY


Možná se vám vybaví slova písně - Vysočany, Libeň, to jsou pražský čtvrti, kdo sem večer zajde, ten je synem smrti. Jan Lukeš a Jan Schmid se vydávají za literaturou a jejími autory už do úplně jiné Libně. O tom nakolik je i ta dnešní inspirativní, si budou povídat s publicistou Tomášem Mazalem, osobním přítelem B. Hrabala, Vladislavem Merhautem, životopiscem V. Boudníka a dalšími osobnostmi spjatými s touto částí Prahy.fotogalerie


Společnost Elektrická dráha Praha-Libeň-Vysočany zahájila provoz elektrické tramvaje

8. března 2012 v 10:48 | čt-Kalendarium |  OHLÉDNUTÍ ZA HISTORIÍ
Společnost Elektrická dráha Praha-Libeň-Vysočany zahájila provoz elektrické tramvajeElektrická drobná dráha Praha-Libeň-Vysočany, to byl název druhé pražské tramvajové dráhy a zároveň soukromé společnosti Františka Křižíka, která tuto dráhu zřídila a provozovala. První 2,2 kilometrů dlouhý úsek od Karlínsé vozovny (dnešní zastávky Urxova) na Balabenku byl slavnostně zprovozněn 19. března 1896. O půl roku později byla prodloužena až ke Karlínskému varieté. V tomto úseku si ovšem ještě několik let konkurovala s dráhou Otletovy koňky. V roce 1898 byla trať zavedena až k vysočanské lékárně. Křižíkovy záměry prodloužit trať do Tróje nebo až do Bransýsa nad Labem se nepodařilo zrealizovat.

Praha se povodním neubrání, bariéry jsou zničené

8. března 2012 v 10:25 | Markéta Chaloupská,LN |  NOVINKY
PRAHA - Pokud by přišla do Prahy velká voda, nepomohou ani politiky tolik propagované protipovodňové zábrany za 3,7 miliardy korun. Jak zjistili reportéři LN, některá zařízení jsou v katastrofálním stavu.

Potíže mohou mít především obyvatelé Libně. Poblíž autobazaru na Libeňském ostrově je má chránit betonová stěna, ale už při běžné procházce je na ní vidět, že je popraskaná.
Více o protipovodňových bariérách čtěte ve středečním vydání Lidových novin.