Únor 2012

Hledání ztraceného času Události minulosti (17)

20. února 2012 v 18:13 | Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch |  OHLÉDNUTÍ ZA HISTORIÍ

Hledání ztraceného času

Události minulosti (17)


zdroj archív čtVe druhé části pořadu uvidíme, jak Ústřední dělnický konzumní spolek "Včela", založený v roce 1905, oslavoval třicáté výročí vzniku. Zatímco onu dělnickou olympiádu bychom mohli dnešní terminologií označit za oranžovou, tato oslava z léta 1935 byla vysloveně rudá. Ve "Včele" totiž převládali komunisté, ve vedení i mezi převážně dělnickým členstvem. Je to prakticky jediný filmový dokument z celého období první republiky, na kterém jsou členové a sympatizanti KSČ zachyceni, navíc v tak ohromujícím množství, a je to také jeden z mála dokumentů, kdy kamery natáčely na tehdejší periférii Prahy. Průvod šel totiž z Jindřišské ulice a od Masarykova nádraží přes Karlín a Libeň až do Vysočan, většinu cesty po tehdejší Královské třídě, dnešní Sokolovské ulici.

Hledání ztraceného času – Události minulosti (17)Hledání ztraceného času – Události minulosti (17)Hledání ztraceného času – Události minulosti (17)Hledání ztraceného času – Události minulosti (17)


Mizející místa domova-Pražský přístav

19. února 2012 v 22:41 | čt-Václav Cílek |  OHLÉDNUTÍ ZA HISTORIÍ
Václav Cílek v pražské čtvrti, která přestala být památkově chráněná. Režie A. Lederer
Mizející místa domova Pražský přístavMizející místa domova Pražský přístavMizející místa domova Pražský přístavV blízkosti historického jádra Prahy, a přesto stranou jako "chytrá horákyně", leží Holešovice, kdysi průmyslová čtvrť metropole. Vltava ji obtéká ze tří stran a vytváří z ní malý poloostrov, který ve srovnání s jinými pražskými lokalitami zůstával dlouho Popelkou. I když svou lásku ke starým Holešovicím vyzpívala už dvojice Jan Vodňanský - Jan Skoumal, šlo o šedivou ponurou adresu, jejíž blízkost byla vzdalována nepřitažlivostí. Tisíciletá voda v roce 2002 jakoby z této nelichotivé vizitky smyla prach a urychlila proměnu nebo spíše mizení tisícileté historie lokality (o její části Bubny pochází první zmínka již z roku 1088). Paradoxně právě po povodních se pro developery stala tato čtvrť atraktivní adresou a záplavové území znovu ožilo stavitelským boomem, chrlícím administrativní nablýskané komplexy... V předminulém díle se zamýšlel Ondřej Vaculík mj. nad "koncem pražské periferie", i tady najdeme načaté téma zase trochu jinak v pohledu Václava Cílka a režii Alana Lederer

Video zde