Rekonstrukce tramvajové trati v Zenklově ulici

3. dubna 2011 v 16:06 | ptl team |  NOVINKY

Lepší doprava v Praze

Aktuální přehled výlukVideo: Reportáž Luďka JíryRekonstrukce tramvajové trati v Zenklově ulici začala


Trať Ke Stírce - horní Palmovka

U zrodu třetí pražské tratě elektrické tramvaje stál opět český vynálezce František Křižík a úsek Palmovka - Libušák (zhruba dnešní zastávka U Kříže) uvedl do provozu již 4. října 1896.
Trať byla uvedena do provozu jako jednokolejná s výhybnami a koncový úsek na Libušáku odbočoval do dnešní Prosecké ulice. V roce 1908 bylo koncové odbočení zrušeno a trať byla napřímena do dnešní Zenklovy ulice. 17. listopadu 1909 byla trať s výjimkou křížení s železniční tratí zdvoukolejněna.Ono křížení s železniční tratí vedenou dnešní ulicí Na Žertvách pak způsobilo, že těch zhruba 260 metrů tramvajové tratě v oblasti Palmovky bylo provozně využíváno pouze 41 let z těch takřka 90, co se tramvaje s železnicí úrovňově křížily. Po zdvoukolejnění byla u zastávky U Deutschů, která byla zhruba v prostoru dnešního náměstí Dr. V. Holého, zřízena třetí manipulační kolej. Tou dobou již byly v plném tempu práce na prodloužení z Libušáku až na Vychovatelnu, které bylo zprovozněno 25. května 1910. Již v roce 1917 bylo schváleno zřízení třetí koleje pro odstavování vlečných vozů na Libušáku, ale zrealizována byla až v roce 1921. 14. září 1924 byla trať z Vychovatelny prodloužena až k dnešní zastávce Ke Stírce. V roce 1925 byla zrušena třetí kolej v zastávceU Deutschů a o pět let později také na Libušáku. Po té, co byla v oblasti Palmovky připojena 28. září 1931 prodloužená trať z Libeňského mostu byl úsek od Sokolovské ulice přes železniční trať vyřazen z pravidelného provozu a zůstal zachován jen pro manipulační účely.

zdroj a celý článek www.prazske tramvaje.cz

Z důvodu opravy tramvajové trati bude postupně během dvou etap přerušen obousměrně provoz tramvají v ulici Zenklova. Během první etapy ve dnech 22. a 23. března bude přerušen provoz trmvají v úseku Palmovka - Ke Stírce, během druhé etapy od 24. března do 29. dubna bude přerušen provoz tramvají v úseku Palmovka - Vosmíkových. více >

Linka 30 Vozovna Kobylisy - Vosmíkových

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama