Historický atlas Prahy - Libně

8. dubna 2011 v 19:16 | Pavel Fojtík Horydoly |  NOVINKY
Historický atlas Prahy - Libně je rozdělen na textovou a kartografickou část.


Po zevrubném úvodu do historie města následuje mapová část. To je čas, abychom se mohli kochat krásnými mapami.
Nejen historickými. Potěší letecký snímek Libně s okraji přilehlých čtvrtí. Počítačové porovnání původního toku Vltavy z roku 1841 se současným stavem ukáže, kudy kdysi vedlo koryto řeky.
Mapy jsou tištěny jednostranně, občas na dvoulistu. Vedoucí redaktorka Eva Semotanová připravila k vydání celkem 38 mapových listů a k tomu textové přílohy.
Kromě reprodukcí starých map v publikaci najdeme různé tématické historické mapy. Zaujala nás například mapa libeňských usedlostí, ať už zaniklých či dochovaných. Kolčavka, Červená Báň, Červený lis, Štrasburk a jiné se zjevují před našimi zraky a probouzejí zvědavost.
Technicky založení čtenáři jistě ocení seznam a mapu průmyslu v Libni.
O Rustonce už Horydoly psaly. Ale co například Vydrova továrna poživatin v Drahobejlově ulici? Vyráběla žitnou kávu a dětskou moučku. Inženýr Karel Macháček si nechal roku 1929 patentovat nástěnný plochý průtokový ohřívač a jeho továrna v Sokolovské ulici 262 se nemohla jmenovat jinak než Karma.
Někdy ovšem název klame. Firma s krásným českým jménem Antonín Sádlo vyráběla na dnešním Náměstí Bohumila Hrabala dřevěné a železné pumpy. Vilém Hebký zase v Sokolovské ulici produkoval drtiče na kámen.
Libeň zlákala i podnikatele z ciziny a inženýr John Fowler z anglického Leedsu tu založil pobočku, ve které vyráběl parní pluhy a silniční lokomotivy. Skromnější sortiment měla firma Josefa Vondřicha vdova, která v Zenklově ulici nabízela pilníky a rašple.
K mapám jsou přiloženy dobové fotografie.
Nesmí samozřejmě chybět Libeňské židovské město, opět s historií. Atlas zahrnuje i kulturní topografii Libně, popis a mapu význačných staveb s přiloženými fotografiemi. K lepší orientaci je přiložen seznam veřejných prostranství.
V přehledné tabulce je v několika časových úsecích zachycen vývoj názvosloví a to už od situace před rokem 1895. V atlase nechybí bohatá bibliografie a resumé v angličtině a němčině.
Suma sumárum: Atlas nabízí estetické potěšení a množství zajímavých informací.
ROZHOVOR S REDAKTORKOU
Eva Semotanová
Proč jste zvolili vydání atlasu na volných listech?
Mnozí uživatelé si reprodukce starých map a plánů rámují do pasparty.
Kde se atlas prodává?
Přes internetové knihkupectví Kosmas anebo v prodejnách nakladatelstvíAcademia, jak v Praze, tak i v Brně a Ostravě. Atlas můžete koupit i přímo v našem Historickém ústavu (Prosecká 76/809, 190 00 Praha 9), na základě kontaktu s paní Lukovou (lukova@hiu.cas.cz)
Jaká města lze ještě koupit?
Slaný (1998), Jihlava (2000), Třebíč (2001), Telč (2001), Český Krumlov (2003), Trutnov (2004), Praha-Libeň (2006), Chomutov (2007) a Jičín (2008).
Praha, Historický ústav Akademie věd 2006. Orientační cena 403 Kč.

Pavel Fojtík, rubrika: TURISTÉ, 23.1.2010

ZDROJ Horydoly
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tom kejř tom kejř | 1. května 2011 v 20:24 | Reagovat

Ano,už to mám a je to moc pěkné,
doporučuju to koupit v Prosecké 70,přímo
v Historickém ústavu za 400 kila,jinak za to všude chtěj kolem 700.- !!!! :-?
čau tom-zarytý a rodilý libeňák :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama