Automuzeum Praga

9. března 2011 v 19:45 | ptlteam a spol |  VÝLETY A TIPY NA VÝLETY
oooo
Automuzeum Praga bylo založeno v roce 1957. Hlavním cílem založení muzea bylo zmapování historie naší největší automobilky a vlastně tím i historie českého automobilového průmyslu, který ve své době patřil k evropské špičce.

Automuzeum Praga je uváděno ve všech seznamech světových muzeí a je hodnoceno kulturní komisí UNESCO jako třetí největší značková sbírka na světě, která svým rozsahem překračuje rámec České republiky a je obrazem naší slavné historie, kterou se tímto podařilo uchovat pro další generace a kterou se právem můžeme pyšnit.

V roce 2000 bylo automuzeum Praga v rámci projektu Praha - Evropské město kultury otevřeno pro veřejnost.
Automuzeum Praga
Pod Kaštany 14
255 25 Zbuzany
www.automuzeumpraga.cz
tel.: 257 960 332 , 602 309 224
Hledání ztraceného času

Se značkou Praga (1)


Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch

Klikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázekKlikněte pro větší obrázek
Továrna Praga v Českomoravské ulici v Libni nevyráběla jen osobní a nákladní automobily nebo autobusy, ale škála výrobků s emblémem Praga (nebo jejího mateřského podniku ČMK, později ČKD) byla mnohem pestřejší. Některé z nich uvidíte v tomto pořadu - nejprve traktory AT a jejich předchůdce, motorové pluhy. Z oblasti silničních strojů se představí buldozer, správně "plazový urovnávač zemin" Praga Planter, a také několik typů parních a naftových silničních válců. Nakonec se při zkouškách na dvoře továrny představí lehký tank vz. 38, jehož první série byla dokončena v únoru 1939, krátce před obsazením republiky německými vojsky.


Soukromá muzea-Muzeum auto Praga


Soukromá muzea Muzeum auto PragaSoukromá muzea Muzeum auto PragaSoukromá muzea Muzeum auto PragaSoukromá muzea Muzeum auto PragaSoukromá muzea Muzeum auto PragaSoukromá muzea Muzeum auto PragaSoukromá muzea Muzeum auto PragaSoukromá muzea Muzeum auto Praga


Sbírka pana Roberta Příhody ve Zbuzanech je třetí největší značkovou sbírkou zapsanou v seznamech UNESCO. Vystaveno je zde přes 70 provozu schopných automobilů, osobních, nákladních, autobusů, traktorů, vojenských speciálů, dále vozy kropicí, sanitní a také pohřební. Součástí sbírky je rovněž kompletní archiv dnes už zaniklé automobilky Praga s 200 000 kusy výrobní a výkresové dokumentace, i pomocné výrobky pro domácnost.


TOULAVÁ KAMERA

Muzeum Pragovek

Pokud patříte mezi milovníky automobilových veteránů, neváhejte a vypravte se s námi do muzea Pragovek ve Zbuzanech u Prahy.
Nápad sbírat staré Pragovky se v hlavě majitele muzea Emila Příhody zrodil už před desítkami let a ve shánění automobilů byl docela úspěšný. Vlastního muzea se ale dočkal až na přelomu 20. a 21. století.
Při prohlídce si připomeneme historii slavné továrny, ale také další její výrobky. Pragovka totiž zásobovala trh i třeba pračkami nebo ledničkami. A objevíme samozřejmě i nějaký ten opravdový unikát.

Trolejbus sloužil jako chlívek. Teď ho čeká rekonstrukce

Petr Švec MF DNES
více....na Technet.cz

Historická trolejbusová fotogalerie


Přeparkovávaní autobusu Praga RND ročník 1949


Obec Zbuzany

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama