Plynojem v Libni

25. února 2011 v 19:23 |  MINULOST A SOUČASTNOST V LIBNI
Plynojem v Libni byl postaven v roce 1932 Vítkovickým hutním těžařstvem a strojně vybaven firmou Českomoravská Kolben-Daněk pro firmu Pražská obecní plynárna. Stavbu provedl Tomáš Keclík, civilní inženýr v Praze. Důvodem výstavby tohoto zařízení byl zejména razantně roustoucí průmysl Libně, Karlína, Holešovic a Vysočan, který již nestačila zásobovat stávající plynárna v Michli.


Objem plynojemu je 4188 m³, užitečný obsah 12 564 m³ při přetlaku 0,3 MPa.
V 30. letech 20. století šlo o první zařízení tohoto druhu v českých zemích a o technickou novinku i v evropském a světovém měřítku. Plynojem má tvar koule o průměru dvaceti metrů, celková hmotnost dosahuje 270 tun. Objekt stojí na osmi dvoustěnných plechových nohách, zapuštěných do betonových základů. Je zhotoven z plechů o síle 14 mm, které jsou spojené několikařadovým nýtováním. Nastříkán je hliníkem, aby odrážel sluneční paprsky.

Koule, libeňský plynojem

TOMÁŠ MAZAL

Libeňský plynojem, ta stará láska nás všech

V roce 1932 namaloval Jan Konůpek akvarel nazvaný "Křest Kristův ve Vltavě". Kam se na něj hrabe Rodger Brown se svým slavným obrazem "Příjezd Ježíše Krista do Chicaga" z roku 1976. V nenápadné a téměř liduprázdné biblické scenérii, přenesené kamsi na periferii Prahy počátku dvacátého století, vidíme nejen samotný obřad křtu Krista, ale v pozadí horizontu tovární (karlínské) komíny a zlatavě dominantní kulovitý (libeňský) plynojem. Nic symbolicky překvapujícího, vždyť podle spisovatele Bohumila Hrabala "když byl Ježíšek ještě malý, chodil v Libni do školy, nosil v brašně chleba s učením a myslel na voloviny."

Libeňský plynojem

LP5

libeňský plynojem ve fotografiích šesti autorů


Obálka: Libeňský plynojem
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama