Hrabalův libeňský Palác Svět živoří, majitele se nedaří přimět k opravě

28. listopadu 2010 v 21:55 | Jan Jiřička ,IDnes |  NOVINKY

aktualizace 5-8-2011

Hrabalův Automat Svět nahradí replika

celý článek zde


Bourá se Hrabalem proslavený Automat Svět, nahradí ho replika

celý článek zdeChátrání Automatu Svět ani hrabalovská sláva nezabrání

vloženo: 2. 3. 2011 09:25, autor: Lukáš Hadrava
Automat Svět Automat Svět
Praha - Proslulý libeňský Automat Svět, o kterém psal Bohumil Hrabal v jedné ze svých pábitelských povídek, postupně mizí před očima. Chátrání významného funkcionalistického paláce, kde dělnický bufet sídlil, nezabrání podle Reportérů ČT ani petice zdejších obyvatel, ani skutečnost, že objekt je od roku 2003 chráněn památkovou péčí. Řada na záchranu unikátní architektonické památky je teď prý na majiteli, italském podnikateli Crispinim. Ten se ale k rekonstrukci odhodlal až po třinácti letech vlastnictví paláce.Je ještě možné zachránit Svět?

vloženo: 11. 12. 2010 08:06, autor: jab
Palác Svět Palác Svět
Praha - Pražská Libeň je neodpáratelně spojena s Bohumilem Hrabalem. V této městské části léta žil a zachytil ji i ve svých textech. Povídku Automat Svět nazval podle skutečně existujícího automatu Svět ve stejnojmenném paláci, stavbě z roku 1936. Před osmi lety byla velmi poničena při povodních, o rok později se stala kulturní památkou, ale dodnes chátrá. Na záchranu Světa vznikla petice, která chce přimět k činu úřady i italského vlastníka.

Místo plánovaných obchodů, kavárny či restaurace je v Paláci Svět v Praze Libni jen špína, ticho a tma. Památkově chráněný dům, který ve svých knihách proslavil Bohumil Hrabal, stále čeká na důkladnou rekonstrukci. Popohnat majitele k akci má petice občanů i zvláštní zmocněnec radnice Praha 8.Má Svět naději?

Dne 27.1.2011 krátce po obědě bylo několika úředníkům a zástupcům radnice Prahy 8 umožněno vstoupit tam, kam se již drahně let přes větší či menší snahu nikdo neprobojoval. Do Světa. Tedy přesně do Paláce Svět. Ač tuto dominantu dolní Libně postavil stejnojmenný statkář za účelem co největší návštěvnosti (kino, automat, restaurant, bar, kavárna, knihovna, apod.), je dlouhodobě nepřístupná. Navíc, z bývalé ozdoby Libně je momentálně její největší hanbou.

celý článek zde na webu radnice Prahy 8
Autor článku
Michal Švarc, člen zastupitelstva MČ Praha 8

Další článek + fota zde

Legendární pražský palác Svět se zřejmě dočká oprav


světův dům, rekonstrukce
Libeňský Palác Svět má poslední šanci

Praha - Zahraniční investor zklamal. Zahájení rekonstrukce budovy se neustále odkládá. Zub času však nespí. Libeň možná přijde o důležitou stavební památku. Poslední termín je na dohled.


Bývalé společenské a kulturní centrum Libně.
Bývalé společenské a kulturní centrum Libně.
Autor: DENÍK/Michal Achremenko

Pamětníci pamatují vskutku lepší časy, kdy do Paláce Svět na Elsnicově náměstí v Libni chodili do kavárny, restaurace, do kina Dukla, do knihovny a jeho nájemníci bydleli v relativně pohodlných bytech. Místo proslavil Bohumil Hrabal, který navštěvoval Automat Svět proslavený v jeho povídkové knize.
Nyní se konec Světa blíží. Tedy pokud se jeho majitel, italská firma Crispino, konečně neodhodlá k činu a nezahájí slibovanou rekonstrukci. Nápravu slibuje už více než deset let. A tak možná zmizí další část světa Hrabalových povídek tak, jako zanikla ulice Na hrázi, kde bydlel a psal. Ustoupila betonové ploše autobusového nádraží a velkoprodejně světové značky. Dnes by tu jen marně spisovatel hledal "perličky na dně", našel by tu jen odpadky a ruiny.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LYNNE20CASH LYNNE20CASH | E-mail | Web | 19. ledna 2012 v 7:32 | Reagovat

A lot of specialists state that <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> help a lot of people to live the way they want, because they are able to feel free to buy needed goods. Moreover, different banks give financial loan for young and old people.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama