Praha 8 prodává Löwitův mlýn a bývalý libeňský pivovar

11. května 2009 v 11:17 |  PIVOVARYV roce 2000 vzorně památkově obnovený Löwitův mlýn, jehož počátky sahají až do konce 13. století. Mlýn patřil dlouho vrchnosti, ale už roku 1720 je uváděn jako velký panský mlýn, při kterém byla pila i vodárna. Když bylo v 19. století upravováno a regulováno řečiště Vltavy, bylo rameno, které širokým obloukem obtékalo židovskou Libeň vysušeno; přitom byl zrušen u mlýna hamr na měď.zdroj.www.atlasceska.cz
Bývalý Velký či mlýn v Libni č.p. 40 stojí v ulici U Českých loděnic na jižním úpatí Libeňského zámku, bývalý pivovar se nachází na severní straně ulice.Stručná historie: První zmínky o libeňských mlýnech pocházejí z konce 13. století, kdy byla ves Libeň v majetku kladrubského kláštera. V roce 1365 postoupil klášter Libeň Petrovi z Vrby a v následujících letech se majitelé z různých měšťanských nebo drobných šlechtických rodin velmi často střídali. Za válek o rakouské dědictví ve druhé polovině 18. století budovy buď shořely, nebo byly rozbořeny a k obnově mlýna došlo v roce 1747. V roce 1872 se přistoupilo k provedení částečné úpravy řečiště Vltavy a při této úpravě bylo vysušeno mlýnské rameno a mlýn zrušen. Budovy bývalého mlýna koupil roku 1883 Jáchym Löwit, který zde provozoval pecnářskou živnost a po kterém se dodnes mlýn nazývá Löwitův. V roce 1969 získalo mlýn spolu s bývalým pivovarem bezúplatným převodem od OPBH Divadlo S. K. Neumanna. Budova tehdy byla v havarijním stavu, protože dříve prostory užíval národní podnik Zelenina Praha pro skladování brambor.

V roce 1980 byl objekt mlýna předán Státním restaurátorským ateliérům, které zde chtěly zřídit malířské ateliéry, laboratoře, dílny a sklady. S celkovou rekonstrukcí mělo být započato v letech 1985 až 1986, ale k realizaci základních stavebních prácí, které zachránily budovy před celkovým zchátráním, došlo zásluhou radnice Prahy 8 až začátkem nového tisíciletí. Obě budovy pak byly v r. 2002 postiženy ničivou povodní.


zdroj www.Praha8.cz
První zmínka o mlýnu v libeňském podzámčí je z roku 1595. V roce 1720 byl uváděn jako "mlejn velký panský", jeho součástí byla pila a továrna. V době válek o rakouské dědictví ve 40. letech 18. století byla Libeň vypleněna a mlýn patrně zničen. Už na konci 40. let však byl obnoven - současná podoba je výsledkem rekonstrukce v roce 1747. V roce 1872 se začalo s regulací řečiště Vltavy. Při této úpravě bylo vysušeno i mlýnské rameno, které obtékalo židovskou Libeň a mlýn byl zrušen. Budovy bývalého mlýna koupil roku 1883 pekař Jáchym Löwit. V roce 1906 jej odkoupila pražská obec. V 50. letech 20. století spravoval budovy mlýna n.p. Zelenina Praha, který je využíval jako sklad brambor. Na konci devadesátých let 20. století byl mlýn rekonstruován, ale povodeň v roce 2002 jej opět poškodila.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama